Pas miliarderit në Francë, humb jetën edhe njeriu më i pasur i Republikës Çeke

Petr Kellner, njeriu më i pasur i Republikës Çeke, ishte një nga pesë personat që humbën jetën pasi helikopteri më të cilin udhëtonin u rrëzua.

56-vjeçari ishte mes pasagjerëve dhe pilotit të vrarë pas përplasjes rrëzimit të helikopterit pranë akullnajës Knik në veri-lindje të Anchorage, thanë trupat e shtetit Alaska, shkruan The Guardian.

Një i mbijetuar u dërgua në spital, thanë autoritetet, duke shtuar se grupi kishte qenë në një turne skie.

Kellner shmangu vëmendjen e publikut, por dihej që ishte një skiator i mprehtë. Një fotografi e tij si dëborë u botua në një raport vjetor të grupit të tij të investimeve, PPF.

Në një deklaratë kompania shprehu “hidhërimin e thellë” për vdekjen e themeluesit të saj.

Kellner ishte një figurë e lartë biznesi në epokën Çeke post-komuniste, me pasurinë e tij të vlerësuar në 17.5 miliardë dollarë sipas Forbes. Ai filloi shitjen e makinave të fotokopjimit ndërsa vendi u hap pas Revolucionit të Kadifeut 1989.

FRANCA

Deputeti i parlamentit francez dhe miliarderi, Olivier Dassault ka vdekur ditën e sotme pasi helikopteri e të cilin udhëtonte u rrëzua. Ngjarja ndodhi në veri-perëndim të Francës, pasi ai po udhëtonte në Normandi ku kishte një shtëpi pushimi.