Antimafia godet klanin mafioz. Arreston edhe 2 shqiptar| EMRAT

Operacioni policor antimafia, i koordinuar nga zyra e prokurorit të Katanias, i zhvilluar këtë mëngjes çmontoi një grup mafioz të lidhur me klanin Santangelo-Taccuni, aktiv kryesisht në territorin e Adrano.

Tridhjetë e pesë persona u arrestuan nga policia. Hetimi nisi pas postimit në rrugët e Adrano të një nekrologjie me njoftimin për vdekjen e një bashkëpunëtori të ri të drejtësisë.

Një nga drejtuesit e grupit kishte përcaktuar në një intervistë të penduarin si “një i vdekur në këmbë”. Midis të arrestuarve janë edhe shqiptarët Kevin Bua dhe Ermir Daci.

Hetimet, duke arritur kulmin në operacionin “Adrano Libera”, filluan në maj 2017 pikërisht kur disa të penduar mafiozë dhanë detaje për sfondin e klanit. Midis tyre ishte Valerio Rosano që i përkiste familjes “Pipituni”.

Lajmi për bashkëpunimin me drejtësinë pati pasoja të forta në familjen e bashkëpunëtorit, babai i të cilit Vincenzo ishte një anëtar i lartë i klanit. Reagimi i klanit u manifestua publikisht me postimin e posterave të varrimit në qendrën historike të Adrano që njoftonte vdekjen e Valerio Rosano dhe fiksimin e varrimit në një kishë, adresa fiktive e së cilës korrespondonte me rrugën ku ndodhej stacioni i policisë në Adrano.

Kërcënimet me vdekje përfunduan në programin televiziv “Striscia la Notizia”, të cilit i dyshuari Toni Ugo Scarvaglieri dërgoi një intervistë, gjatë së cilës, publikisht dhe pa frikë, shprehu përbuzje për vendimin e bashkëpunëtorit, të përcaktuar si “një i vdekur në këmbë”.

Klani Santangelo Taccuni do të drejtohej nga Gianni Santangelo, tashmë në burg, ndërsa organizatorët e grupit aktiv në trafikun e kokainës dhe marijuanës ishin Giuseppe dhe Antonino la Mela, Toni Ugo Scravaglieri dhe Carmelo Scaffidi. Gjatë hetimit, u dokumentua një trafik i gjerë droge nga Lombardia në Adrano.

Gjatë hetimeve, një vjedhje e ATM-së së agjencisë Adrano del Credito Emiliano u zbulua më 13 dhjetor 2017, duke grabitur 24,650 €. Paratë u përdorën për të blerë heroinë u sekuestruan nga David Palmiotti, i cili u arrestua më 23 dhjetor 2017.