Tërmet 4,1 ballë në afërsi të Prrenjasit

Një tërmet 4,1 ballë ka rënë në Prrenjas në orët e para të datës 20 janar. Sipas IGJEUM, tërmeti me magnitudë 4,1 të shkallës Richter ka rënë 18 km në jugperëndim të Prrenjasit dhe 23 km në veriperëndim të Pogradecit në thellësinë 11 km në orën 2:39 UTC me orën e vendit 3:39 minuta në të gdhirë të së mërkurës. Nuk raportohet për të lënduar apo të dëme në banesa a infrastrukturë.

Por goditja e tërmetit në Shqipëri u regjistrua paraprakisht 4,6 ballë.

“Një tërmet me madhësi 4.6 ndodhi herët në mëngjes të mërkurën më 20 janar 2021 në 3:39 të mëngjesit me kohën lokale pranë Elbasanit, qarku i Elbasanit, Shqipëri, siç raportohet nga Qendra Gjermane e Kërkimeve për Gjeoshkencat (GFZ).

Sipas të dhënave paraprake, tërmeti ishte vendosur në një thellësi të cekët prej 10 km. Tërmetet e cekëta ndihen më fort sesa ato më të thella pasi janë më afër sipërfaqes. Madhësia e saktë, epiqendra dhe thellësia e tërmetit mund të rishikohet brenda orëve ose minutave të ardhshme pasi sizmologët rishikojnë të dhënat dhe përsosin llogaritjet e tyre, ose ndërsa agjencitë e tjera lëshojnë raportin e tyre.

Një raport i dytë u lëshua më vonë nga Observatori Kombëtar i Athinës (NOA), i cili e renditi atë si një tërmet me madhësi 4.1 ballë.

Një agjenci e tretë, Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), raportoi të njëjtin tërmet me magnitudë 4.2. Bazuar në të dhënat paraprake sizmike, tërmeti ndoshta u ndie nga shumë njerëz në zonën e epiqendrës. Nuk duhet të kishte shkaktuar dëme të konsiderueshme, përveç objekteve që bien nga raftet, xhamat e thyer, etj.

Në Gramsh (pop. 11,600) që ndodhet 15 km nga epiqendra, tërmeti duhet të ishte ndier si dridhje e lehtë.

Lëkundje e dobët mund të jetë ndjerë në Pogradec (pop. 61,500) që ndodhet 27 km nga epiqendra, Elbasan (pop. 100,900) 29 km larg, Kuçovë (pop. 18,200) 39 km larg, Berat (pop. 46,900) 42 km larg, Korçë (pop. 58,300) 52 km larg, Lushnjë (pop. 41,500) 53 km larg, Tiranë (pop. 374,800) 61 km larg, dhe Patos (pop. 60,000) 67 km larg.

Qytete ose qytete të tjera pranë epiqendrës ku tërmeti mund të ishte ndjerë si një lëkundje shumë e dobët përfshijnë Durrësin (pop. 122,000) që ndodhet 86 km nga epiqendra