Bushati drekon me Fatmir Xhafën, hedh poshtë kalim tek Vetvendosja

Një lajm i publikuar në një portal kosovar se ish-ministri i Jshtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati do t’i bashkohej Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë dhe do të ishte kandidat për deutet bëri bujë në opinionin publik.

Por ka qenë vetë deputeti i PS-së që me anë të një postimi në rrjetet sociale ka mohur gjithçka, duke u shprehur se ky është vetëm një “fake news”.

Në fakt, Ditmir Bushati ka drekuar sot në Tiranë me ish ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafa për të biseduar për të ardhmen politike brenda PS.

Muajt e fundit Edi Rama është në luftë të fortë me një nga klanet më të fuqishme në PS, ku përfshihen Fatmir Xhafajn dhe Ditmir Bushati. Rama i dha dy goditje Xhafajt duke e zëvendësuar me Sandër Lleshajn në Ministrinë e Brendshme dhe me Usi Manjën në reformën në drejtësi.