Fenomeni “Cupi” në PD dhe një keshillë për miqtë e mi demokratë

Nga Nebil Çika

Frok Cupat kane qene dhe jane problemi i madh i PD . Spiuni i Sigurimit te Shtetit nje prej antidhqiptareve ne te deklaruar eshte sulmuar e rehabilituat disa here nga PD . Nga 1992 deri ne 2005 ai ishte per PD armiku nr1 ne media e me tej .Mjafton vete fakti qe Atentatori ne Kuvend i Azem Hajdarit ne parlanent ne 1998 , Gafurr Mazreku i fsheh pas atentatit ne zyren e Frrok Cupit ,atehere drejtori i ATSH per ta kuptuar sa kunder PD ishte ai .
Ka me qindra shkrime te tij kunder pavaresise se Kosovës , u rreshtua ne krah te serbeve gjate gjenocidit te Milloshevivit dhe ishte kundershtati mediatik me i madh i bombardimeve te NATO ne Serbi .

Me pak fjale njeri me te zi kunder interesave kombetare dhe vet PD se Frok Cupi nuk mund te gjendet .

Por per cudi pas ardhejes ne pushtet te PD Cupi ,dhe jo vetem ai, u be njeri prej me te privilegujuarit qeverise te saje .
Ai u caktua te menaxhonte te gjitha fondet e kultures shqiptare , ne nje departament te vecante ,te krijuar enkas per te . De fakto njeriu me i rendesishem be ministri . Shume mbeshtetes te PD reaguan me indinjate per kete fakt por nderimi i tij nga PD vazhdoi ne pervjetor te PD e RD duke e bere spiunin e Sigurimit Cupi nje “hero ” te lirise e demokracise nderkohe qe realiteti eshte jrejt i kunder .

Por sigurisht qe ky nuk eshte i vetmi por eshte simbol katapultimit ne politike e pushte nga PD te plehrave te komunizmit etje , nderkohe qe manifeston nevmenyre permanente mosmirnjohje ndaj mbeshteteseve besnike te saje. Me pak fjale fenomeni “Cupi “eshte nje pisllek i krijuar nga vet PD qe ende vazhdon .

Pikerisht kete fenomen kemi parasysh ne antikomunistet kur i kerkojme Bashes spastrimin e PD nga plehrat e Sigurimit dhe komunizmit .

Nisur nga kjo pervoje kam nje keshille per miqte e mi demokrate , qe kane marre inat me Cupin dhe nuk po i lene kusur ne media e rrjete sociale : Kini kujdes se mund te ndodhe te zhgenjeheni , pasi ka gjasa qe PD te vije prape ne pushtet dhe Cupin dhe te ngjashmit e tij mund ti ken serish i politikane e zyrtare te rendesishem te saje .