302 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orë. Rekord infektimesh në Tiranë

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 302 raste të reja me COVID-19 në 1405 testime të kryera. Ndërkohë 54 qytetarë janë shëruar dhe 3 perona kanë humbur jetën për shkak të virusit.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

173 të prekur në Tiranë e cila cilësohet vatra më e nxehtë e epidemisë,

30 raste në Lushnje, 12 raste në Fier, 10 raste në Gjirokastër,

9 raste në Elbasan, Kavajë, Mirditë, 8 raste në Gramsh,

5 raste në Krujë dhe Librazhd,

4 raste në Has dhe Peqin,

3 raste në Durrës, Korçë, Lezhë, Mat,

2 raste në Përmet, Delvinë, Tepelenë,

1 rast në Pukë, Pogradec, Dibër, Prenjas, Memaliaj, Kolonjë.

“Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 258 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 62 vjeçar dhe një 80 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçare nga Mirdita, me sëmundje bashkëshoqëruese”, bëri me dije Ministria e Shëndetësisë.

COVID-19 – Statistika (22 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 302

Të shëruar ne 24 orë 54

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 1405

Testime totale 112,969

Raste pozitive 18250

Raste të shëruara 10395

Raste Aktive 7390

Humbje jete 465

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3653

Durrës 724

Shkodër 494

Fier 487

Korçë 459

Lezhë 369

Elbasan 334

Vlorë 285

Berat 217

Kukës 178

Dibër 95

Gjirokastër 95