Poeti i njohur Bardhyl Londo pyet: Kush e ka rradhën ta përdorë Erion Veliaj:

Nga Bardhyl Londo

Une televizionet pothuajse nuk i ndjek sepse e di cfare do te thone. Por nga fb mesoj se ai perdor emra te njohur publike per ti perdorur. E njoh shume mire kete praktike: atij nuk i mjafton puna qe ka bere dhe s ka si ti mjaftoje dhe perdor emra qe mund te kene nje fare ndikimi ne publik. Kete e kuptoj. Por nuk kuptjoj gjene tjeter: si ka mundesi qe keta personalitete pranohen te keqperdoren? A jane te perdorshem per cdo pushtet politik apo nuk iu mjafton emri i tyre? Pas shperdorimit qe beri me artiste te shquar te Teatrit kur e prishi,ai po vazhdon me emra te tjere. Lexova kohet e fundit emrat e Eli Fares,Artiola Toskes,Redi Jupit dhe u trishtova shume. Me sa duket keta ndjejne mungesa ne personalitetin e tyre dhe ndjejne nevojen e mbeshtetjes politike.
A kemi te bejme me nje shperdorim te personalitetit politik apo me nje skllaveri politike?
Nuk e di,nuk e di vec shija ime eshte shume e hidhur.

Kujtojmë që Erion Veliaj, drejtuesi politik i PS në Tiranë ka bërë disa takime publike ku ka ftuar të performojnë me mundësitë e tyre intelektuale Valbona Selimllari, Gaz Paja, Redi Jupi, etj, në një aheng për ti mbushur mendjen qytetarëve të kryeqytetit se nuk ka trafik, se Parku Rinia shkoi për dreq, se betonieret janë simboli i ri i Tiranës, dhe se çingijet janë rock star.