Në Francë rikthehen oraret e ndalimit të qarkullimit nëpër rrugë, Italia gati për masa të reja

Rrugët e Parisit dhe tetë qyteteve të tjera franceze u shkretuan të shtunën në mbrëmje ndërsa u zbatuan ora e re policore.

Ndalimi i mbërritjes në mbrëmje ka për qëllim uljen e nivelit të rritjes së infeksionit Covid në Francë, e cila aktualisht është një nga vendet e nxehta të koronavirusit në Evropë.

Ka pasur ankesa nga pronarët e restoranteve, bizneset e të cilëve tashmë po vuajnë pas bllokimit dy-mujor në pranverë.

Masat e reja do të njoftohen gjithashtu në Itali për shkak të një rritje të rasteve.

Italia, e cila ishte vendi i parë evropian që u godit ndjeshëm nga Covid në valën e parë, regjistroi të shtunën një numër rekord të rasteve të reja ditore, shkruan BBC.

Kryeministri italian Giuseppe Conte do të njoftojë kufizime të reja këtë të diel.

Media lokale tha se rregullat e reja mund të synojnë veprimtari jo-thelbësore duke përfshirë palestra, pishina dhe ngjarje sportive amatore.

Në Francë, rreth 20 milion francezë janë të mbuluar nga ora e ndalimit për një muaj në qytete duke përfshirë Marsejën, Lion, Lille dhe Toulouse, si dhe kryeqytetin. Ndalimi zhvillohet nga 21:00 deri në 06:00 çdo natë.

Presidenti Emmanuel Macron tha se ora e ndalimit ishte e nevojshme për të shmangur rrezikun e kolapsit të spitaleve.

Por shumë janë të shqetësuar për efektin që mund të ketë te bizneset.

“Me siguri do të ketë punonjës që do të humbin punën e tyre,” i tha agjencisë së lajmeve Reuters, Stefano Anselmo, menaxher i restorantit italian Bianco në Paris. “Është një katastrofë”, shtoi ai.

Franca raportoi një numër rekord të rasteve të reja të virusit të shtunën – një rritje prej 32,427, tha Ministria e Shëndetësisë. Një ditë më parë vendi regjistroi 25,086 infeksione të reja