Emrat e 218 kandidatëve dhe datat për provimin e praktikës të infermierëve, mamive, logopedëve, teknikëve të laboratorit…

Përpara se të futen në provimin për licencën e ushtrimit të profesionit, të gjithë profesionistët e shëndetësisë duhet të kalojnë një tjetër filtër.

Pasi kanë kryer praktikën profesionale të detyrueshme, ata duhet të japin testimin, që përveçse dëshmon për atë çka kanë mësuar mbi libra, tregon nëse janë gati për t’u diplomuar.

Me pak fjalë, kjo i hap rrugë licencimit të një kandidati pasi ka studiuar pesë vite. Ky test, i quajtur ndryshe vlerësim i aftësimit praktik, është implementuar pas numrit të lartë të infermierëve mbetës në provimin e shtetit.

Urdhri i Infermierit ka zbardhur emrat e infermierëve, mamive, logopedëve, teknikëve të laboratorit e imazherisë dhe fizioterapeutëve që do të testohen për tri ditë rresht, duke nisur nga sot e deri të dielën.

Gazeta boton listën e bluzave të bardha, bashkë me to datën, orën, si dhe rregullat e reja të Ministrisë së Shëndetësisë, të diktuara nga situata pandemike. Kështu, përveç mjetit të identifikimit dhe stilolapsit, ata duhet të kenë me vete edhe doreza dhe maskë.

I vetmi mjet që nuk duhet dhe penalizon praktikantit është telefoni. Ashtu si një shkollë, të gjithë emrave të mëposhtëm do t’u matet temperatura përpara se të futen në ambientet e provimit.

Por, ndryshe nga këto të fundit, për studentët e dalë nga Fakulteti i Shkencave Mjekësore Teknike, një temperaturë deri në 37.5 është e tolerueshme për pjesëmarrjen në provim.

LISTA E MJEKËVE QË FUTEN NË PROVIMIN E PRAKTIKËS

Imazheri 16.10.2020

Albi Halili

Anxhela Bodurri

Anxhela Shamo

Ardjana Balla

Artjola Gjoka

Dardana Lilollari

Desara Baha

Edi Azemi

Edlira Moli

Elona Laçi

Elsa Daka

Elsaida Mollca

Emiljana Kokoni

Emine Matjani

Fabjola Kojtari

Igli Kalemasi

Igli Kokoshi

Ina Dedaj

Klajdi Dauti

Kledi Lika

Klotilda Sinani

Marsel Vojvoda

Melson Shaqiri

Rildi Karameto

Rogerta Lalaj

Romina Çomani

Rozana Rexhmati

Samela Hasa

Sara Hyka

Xhoni Bradasheshi

Xhuljana Pellumb

Logopedi 17.10.2020

Alesia Filipi

Anxhela Çela

Aurela Gjermëni

Beglie Hasa

Denada Allajbej

Desar Meka

Elena Mustafallari

Enxhi Deliu

Ervina Qorri

Irini Halili

Lunada Ilnica

Minela Çelo

Sidorela Kaçori

Xhoana Çela

Xhulieta Grëmi

Tek.Laboratori 17.10.2020

Ajda Fetahu

Albana Pani

Anida Selimllari

Anxhela Dede

Anxhela Sheti

Armando Hoxha

Aurora Dauti

Dajana Kuka

Daniela Çullhaj

Egera Prifti

Egnisa Aga

Eleni Vesho

Elsa Qenani

Elvira Barja

Erjon Hida

Erkida Cjapi

Ervisa Kovaci

Ester Topi

Hanko Bicja

Haxhi Pajana

Jonida Rexhmataj

Kamela Rama

Klea Bushi

Klodiana Kasa

Kristina Toçi

Marinela Saliaj

Meleqe Pepa

Migen Balliu

Olsa Dervishi

Pamela Kureta

Resmie Hoxha/Biçaku

Ridon Hoxha

Sanije Busho

Sara Çeka

Sidorela Hidri

Silva Prenga

Mamí 18.10.2020

Adela Yzellari

Albana Geci

Albana Alia/Hasa

Alketa Bardhi

Antonet Doda

Anuela Dedej

Anxhela Shimi

Artjola Curaj

Bleona Nuhi

Blerina Canga

Briselda Skenderaj

Davida Filipaj

Denisa Gjuta

Dorjana Seitaj

Drilona Zefi

Edona Shyti

Eriola Sadiku

Evadiola Papa

Ezmeralda Zylfo

Glesantina Saraci

Irena Dushku

Izaura Shkurtaj

Kristi Paloka

Laura Yzeiraj

Lela Kodra

Lorenca Muska

Lubjana Lozi

Manjola Duzha

Maria Bullari

Marina Busho

Marinela Dragoti

Matilda Goxha

Megi Yzeiraj

Miranda Kalemaj

Nevjona Bani/Kupi

Olijarda Blido

Ornela Gjokaj

Remzie Shehi

Seda Memaj

Sidorela Kaja

Sigi Boçi

Sindi Sata

Xheni Vatnikaj

Xhulja Hajdari

Fizioterapia 18.10.2020

Adelajda Dervishi

Adisa Rama

Albanida Hysa

Albi Agastra

Albina Hasani

Albina Bizgjoni

Albiona Gorezi

Alda Skënderaj

Alesia Dedja

Altin Allidri

Anisa Dobrozi

Anjeza Dragoti

Anxhela Babi

Anxhela Hallunaj

Anxhelo Taullau

Ardinel Bregu

Ardit Bukaci

Armela Curi

Arnold Malaj

Artemida Myrto/Backa

Azgan Gjici

Bleona Hidri

Brixhilda Prendi

Dajana Mamli

Denis Ibrushi

Donika Meta

Dorian Gurguri

Edisona Gjyrici

Elisjana Hasko

Eljona Asllani

Elton Zhupa

Elvis Shehaj

Endri Ponde

Enis Xeka

Entela Pisha/Metoshi

Enxhi Kadriu

Enxhi Mema

Erges Polisi

Erilda Nurçja

Erlin Rrasa

Ermelin Dukaj

Fabjol Hysko

Freknli Borova

Gentiana Rapçe (Gjoni)

Gentjan Belba

Gresjan Hyka

Hekuran Spanjolli

Henri Zhuri

Ilirjan Isaku

Ina Kapa

Ines Beu

Joana Tema

Jon Prifti

Jonida Torba

Jurgen Reka

Klaus Spahiu

Kleanth Konomi

Klejser Hasanaliaj

Kujtim Haliti

Ledia Semanaj

Ledjana Hoxha

Marçeliano Çela

Marin Kuçuku

Marseda Gjata

Marsela Meka

Mikel Shuti

Mikela Qevani

Mirban Gorenca

Muharrem Kakuli

Nimert Hoxhaj

Njazikli Omari

Redon Marku

Rei Mici

Rexhina Trampa

Rigers Totraj

Rinor Balliu

Romina Doku

Rozana Duraku

Samuel Reka

Sidita Fishta

Sidrit Kertusha

Vera Kola

Vezike Driza

Vilma Spaho

Xhemal Xhyra

Xhemal Xhyra

Xheni Prenga

Xhensila Lame

Xhilda Brahimllari

Xhovana Haxhia

Xhulio Turku