E pabesueshme | Edhe Baton Haxhiu kundër Veliajt: Ka shkatërruar qytetin, ke hedhur beton tek Liqeni

Analisti Baton Haxhiu është shprehur sot kundër Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliajt. Në një lidhje direkte me emisionin “Open” në Top Channel, Haxhiu u shpreh se kryetari i bashkisë ka shkatërruar estetikisht qytetin.

Kulturën nuk e përbën ndërtesa, godina. Kryetari i Bashkisë e ka shkatërruar estetikisht Tiranën, me një ndërtim tjetër në parkun Rinia dhe me betonin e hedhur tek liqeni.

Ma gjeni një dallim mes Ministrisë së Kulturës së Enver Hoxhës, Sali Berishës dhe Edi Ramës. Krijimtaria duhet t’i kthehet artistësve. Ndoshta jemi i vetmi vend në botë që kemi Ministri Kulture. Mund ta ketë edhe Rusia apo edhe Korea e Veriut, ku pushteti përcakton shijen”, u shpreh Haxhiu.