Turqia shtet serioz, jep bilancin paraprak të viktimave dhe dëmeve pas 20 minutash pas tërmetit

Turqia ka ndjerë një lëkundje të fuqishme mbrëmjen e sotme. Një tërmet me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter, është ndjerë në pjesën lindore të Turqisë.

Sipas Observatorit Kandilli të Turqisë dhe Institutit të Kërkimeve për Tërmetet, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazığ në 8:55 p.m. (1755 GMT) nga një thellësi prej 10 kilometrash.

Ministri i Brendshëm turk siç raportojnë mediat e huaja, ka deklaruar se derimë tani kanë ndërruar jetë 4 persona dhe 2 persona janë plagosur, ndërkohë që 5 ndërtesa raportohet si të shkatërruara.

Sondazhi Gjeologjik i Sh.B.A-së dha përmasën paraprake si 6.7, me tërmetin që prek jo vetëm Turqinë por edhe Sirinë, Gjeorgjinë dhe Armeninë.

Mediat turke thanë se tërmeti nxorri shumë njerëz duke vrapuar jashtë për siguri