MOSAD| Inteligjenca izraelite thelbësore në vrasjen e gjeneralit Soleimani nga SHBA

Informatorët në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut informuan CIA-n në lidhje me kohën kur avioni i Soleimanit do të ulej për në Bagdad dhe ishte Izraeli që konfirmoi informacionin e dhënë amerikanëve. Sipas “New York Times”, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo informoi Kryeministrin Benjamin Netanyahu përpara operacionit.

Inteligjenca izraelite ishte “thelbësore” në vrasjen amerikane të gjeneralit iranian Qasem Soleimani javën e kaluar, raportoi NBC News sot.

Soleimani, i cili drejtoi Forcën Quds – krahu elitar i forcave të zeza të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit – u vra në një sulm me dronë amerikanë përpara një aeroporti në Bagdad më 3 janar. Sulmi tensionoi më tej lidhjet SHBA-Iran, duke ndezur një mori të kërcënimeve si nga të dyja administratat ashtu edhe nga veprimet hakmarrëse të Iranit në tokën irakiane.

Ndiq “Izraeli Sot” në Facebook dhe Twitter dhe Instagram dhe behu anetar i Grupit Izraeli dhe Shqiptaret

Gjerësisht i konsideruar si e dyti vetëm për Liderit Suprem, Ajatollah Ali Khamenei, Soleimani kishte fuqi dhe ndikim të jashtëzakonshëm në pozicionin e tij. Ai ishte një figurë kryesore për përhapjen dhe mirëmbajtjen e aspiratave të Iranit për hegjemoninë rajonale përmes akteve të terrorizmit, shkruan gazeta e madhe izraelite “Israel Hayom”.

Sipas raportit, informatorët në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut informuan CIA-n në lidhje me kohën kur avioni i Soleimani do të ngrihej për në Bagdad dhe ishte Izraeli që konfirmoi informacionin e dhënë amerikanëve.

Sipas “New York Times”, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo informoi Kryeministrin Benjamin Netanyahu përpara operacionit. Kjo e bën Netanyahun udhëheqësin e vetëm në rajon që u informua për misionin amerikan.

NBC citoi dy burime, të cilët i thanë rrjetit televiziv se ishin “të njohur drejtpërdrejt” me detajet e vrasjes së Soleimani duke thënë se ndërsa Cham Wings Airbus A320 që po sillte Soleimanin zbarkoi në Bagdad, agjentët e CIA në terren konfirmuan vendndodhjen e saktë të aeroplanit dhe më pas dronët amerikanë të armatosur me katër raketa Hellfire u zhvendosën në pozitë në hapësirën ajrore të Irakut, plotësisht të kontrolluar nga forcat amerikane/IzraeliSot