Presidenti Meta shpall “non grata” Ambasadorin Borchardt

Presidenti Ilir Meta shpall “non grata” ambasadorin e OSBE ne Tirane Bernd Borchadt.

Kreu i Shtetit, ne dokumentin qe zoteroin faktor.al, thotë se drejtuesi i zyres se OSBE ne Shqiperi, nuk eshte me i mirepritur ne Presidence per dy arsye.

E para, sipas Metes, sepse Borchardt vuri ne diskutim Dekretin e Presidentit per zgjedhjet vendore ne Shqiperi ne qershor 2019. Dhe e dyta, sepse ai shton Meta, i tregoi publikisht gishtin qytetareve shqiptare.

Në dokumentimin e siguruar nga faktor.al, Meta i drejtohet Zyres se Asamblese Parlamentare te OSBE ne Kopenhagen, Zyres se Presences se OSBE ne Tirane dhe Drejtorise se Protokollit te Shtetit te MEPJ ne Tirane.