Italia trondet nga tërmeti 4.9 ballësh, ja ku ishte epiqendra

Instituti Italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë raporton se, një tërmet me magnitudë 49 ballë ka tronditur shtetin fqinj ndërsa deri më tani fatmirësisht nuk raportohet për dëme në njerëz.

Tërmeti kishte një thellësi 14 km dhe epiqendra e tij ishte Balsorano dhe Pescosolido. Mediat italiane raportojnë se lëkundjet kanë shkaktuar panik te qytetarët.

Zona ku janë ndjerë më së shumti lëkundje i përket Italisë qëndrore, 100 kilometra nga Roma.