VIDEO| FOTO. Përleshje me armë mes policisë dhe një karteli droge në Meksikë

Një luftë e vërtetë ka ndodhur në një qytet të Meksikës midis policisë dhe një karteli droge të cilët kanë pasur si qëllim lirimin e djalit te “El Chapos” dhe ia kanë arritur. Ai sapo ishte arrestuar dhe nuk është lejuar të merrej nga policia, pasi persona të armatosur kanë ndjekur policët dhe i kanë detyruar ta lënë të lirë. Ministri i Sigurimit, Alfonso Durazo tha se një patrullë nga policia e militarizuar e Gardës Kombëtare fillimisht u sulmua nga brenda një shtëpie në qytetin e Culiacan. Pasi hynë në shtëpi, gjetën katër burra, duke përfshirë Ovidio Guzman, i cili akuzohet për trafik droge në Shtetet e Bashkuara. “Patrulla u tejkalua shpejt nga personat e armatosur, por u tërhoq për të parandaluar humbjen e jetës”, tha qeveria. Njëkohësisht, luftëtarët zbritën nëpër qytet, duke luftuar policinë dhe ushtarët gjatë ditës e duke djegur automjetet. Nuk ka raportime për viktima. Qeveria tha se po punonte për të rivendosur qetësinë dhe rendin përballë incidenteve me ndikim të lartë që kanë ndodhur në orët e fundit në pika të ndryshme rreth Culiacan. El Chapo u shpall fajtor në New York për 10 akuza, përfshirë trafikimin e drogës dhe pastrimin e parave. 62-vjeçari i shpëtoi një burgu në Meksikë përmes një tuneli në vitin 2015, por u arrestua më vonë. Ai u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në 2017. Guzman është ish-kreu i kartelit Sinaloa, që zyrtarët thonë se ishte furnizuesi më i madh i drogave në SHBA.

Image may contain: outdoor

No photo description available.

Image may contain: fire and outdoor