Nisi “misioni” i dërguarit special për bisedimet e paqes Serbi – Kosovë, të Presidenti Trump

Nga Beqir SINA – New York

Kush është Ambasadori Richard Grenell

WASHINGTON – PRISHTINE : Presidenti Trump së fundi caktoi “emisarin” e tij diplomatik Richard Grenell, ambasadorin e tij në Gjermani, për të shërbyer si një i dërguar special për bisedimet e paqes Serbi – Kosovë.

Z. Grenell ka shërbyer si Ambasador në Gjermani që nga maji i vitit 2018. Ai thuhet nga burime diplomatike ne Uashington se do të mbetet në atë rol ndërsa ai tani po drejton SHBA diplomacinë në ndihmën Amerikane për dialogun “maraton” që ka nisur pesë vjet më parë mes Serbisë dhe Kosovës për të zgjidhur tensionet e gjata, shkruajn mediat amerikane nga Uashingtoni.

Sic dihet Kosova, e shpalli pavarësinë nga Serbia në 17 Shkurt 2008, ndërsa tani ajo po lufton për të fituar një njohje më të gjerë të sovranitetit të saj dhe pavaresise se saj, per t’u bër pjes e Bashkimit Europian dhe Kombeve të Bashkuara.

Sifida, këto, që Kosova i ka në fokusin e saj dhe po punon jashtëzakonisht që ti arrijë sa më shpejt.

Shtëpia e Bardhë, e ka përmendur përvojën e gjerë të z. Grenell në komunikimin politik në njoftimin e emërimit për të shërbyer si një i dërguar special për bisedimet e paqes Serbi – Kosovë, mbasi ai ka një përvoj të gjatë në diplomacinë Amerikane në Kombet e Bashkuara(201-2018).

Duke shërbyer në atë rol deri në vitin 2008, Grenell u bë zëdhënësi me shërbim diplomatik më të gjatë i SHBA-së në Kombet e Bashkuara, duke këshilluar katër ambasadorë të ndryshëm amerikanë, në periudhën kur cështja e Kosovës hyri në axhendën e Këshillit të Sigurimit.

Dhe, kështu ai ishte edhe zëdhënësi me shërbim diplomatik më të gjatë i SHBA-së në Kombet e Bashkuara.

I dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, Ambasdori Richard Grenell, po qëndron në Prishtinë, ku fillimisht është pritur nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Pas takimit, ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, tha se Grenell pret bashkëpunim me liderët vendorë, në lidhje me dialogun.

“I dërguari i posaçëm presidencial, Grenell pret me padurim që të punojë me presidentin Thaçi dhe liderët e tjerë të Kosovës, për të ndihmuar që të arrihet paqja, drejtësia dhe prosperiteti në Kosovë dhe rajon”, shkroi në Twitter, ambasadori Kosnett.

Përmes një komunikate, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se takimi me ambasadorin Grenell, ishte i fokusuar në arritjen e marrëveshjes së paqes në mes Kosovës dhe Serbisë.

“Që nga viti 2008, nuk ka pasur kaq vëmendje të SHBA-së për Kosovën”, ka nënvizuar Thaçi, duke shtuar se “kjo shton besimin tonë në kërkimin e marrëveshjes së paqes me Serbinë”.

Në këtë takim u tha se marrëveshja e paqes në mes Kosovës dhe Serbisë do t’i kontribuonte zhvillimit të Kosovës dhe tërë rajonit.

Ambasadori Richard Grenell, sipas komunikatës së lëshuar nga Zyra e presidentit Thaçi, ka thënë se shpreson se Kosova dhe Serbia do të takohen së shpejti dhe do të gjejnë një zgjidhje.

Ai ka theksuar se një marrëveshje ndërmjet dy shteteve do të vë themelin për rritje ekonomike dhe do të kontribuojë për mirëqenien e gjithë qytetarëve.

Pas takimit në ambasadën e SHBA-së në Prishtinë me ambasadorin amerikan në Gjermani Grenell dhe atë në Prishtinë, Kosnett, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka thënë se Grenell fillimisht ka uruar udhëheqësit e Vetëvendosje për vendin e parë në zgjedhjet parlamentare.

Në një komunikatë për media të lëshuar nga Vetëvendosje, thuhet se Grenell para se të udhëtonte për Beograd, theksoi që mungesa e marrëveshjes së Kosovës me Serbinë është pengesa kryesore e investimeve të huaja në ekonominë kosovare.

Në komunikatë thuhet pos tjerash se Kurti është pajtua me ambasadorin Grenell që Kosova ka nevojë për zhvillim ekonomik dhe investime prej jashtë, por për këtë gjë problem janë sidomos korrupsioni i lartë në qeveri që krijon pasiguri e cila tremb bizneset.

Sa i përket dialogut me Serbinë, Kurti është shprehur se “përmbajtja dhe procesi i marrëveshjes janë më të rëndësishme për qëndrueshmërinë e saj sesa afati kohor për të”.

Në fund të komunikatës edhe përmendur se bashkëbiseduesit janë pajtuan që sa më shpejtë të krijohet Qeveria e re në Kosovë dhe të vazhdojnë komunikimin e shpeshtë e të rregullt.

Më herët, ambasada amerikane në Prishtinë e ka cilësuar vizitën si tregues për mbështetjen që SHBA-ja i jep procesit të dialogut.
Kjo vizitë, vjen në kohën kur në Kosovë u mbajtën zgjedhjet parlamentare, të cilat pritet të sjellin ndryshime të mëdha në pushtet, ngaqë dy ish-partitë e bllokut opozitar kanë dalë fituese.

Para pak ditësh, presidenti amerikan Donald Trump emëroi ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell si të dërguarin e tij të posaçëm për bisedimet e paqes midis Kosovës dhe Serbisë.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovës, Philip Kosnett, lidhur me vizitën e përfaqësuesve të lartë amerikanë në Kosovë, ka thënë përmes një postimi në rrjetin social Twitter, se mbështetja e SHBA-së, për Kosovën dhe Serbinë në procesin e dialogut kërkon punë ekipore.

“Mbështetja e SHBA-së për Kosovën dhe Serbinë në procesin e dialogut kërkon punë ekipore: I dërguari i posaçëm presidencial Grenell dhe përfaqësuesi special i Departamentit të Shtetit Matt Palmer së bashku në Berlin. Të dy do të vizitojnë Kosovën”, ka shkruar Kosnett në Twitter.

Kush është Ambasadori Richard Grenell

Richard Allen Grenell (lindur më 18 shtator 1966) është Ambasadori aktual i Shteteve të Bashkuara në Gjermani. Ai është ish-zëdhënësi që qendrojë më i gjatë, si zëdhënësi i shërbimit diplomatik amerikan në Kombet e Bashkuara.

Grenell shërbeu për një kohë edhe si zëdhënëse e sigurisë kombëtare për Mitt Romney në fushatën e tij për Presidentin e Shteteve të Bashkuara për vitin 2012, duke u bërë zëdhënësi i parë i dekluar haptazi si homoseksualë dhe zëdhënsi i tij për një kandidat presidencial republikan.

Në Shtator 2017, Presidenti Donald Trump emëroi Grenell të jetë Ambasadori i SHBA në Gjermani. Ai u konfirmua nga Senati i Shteteve të Bashkuara me një votim prej 56 me 42 në 26 Prill 2018. Ai i paraqiti letrat kredenciale të tij Presidentit të Gjermanisë më 8 maj, 2018.

Jeta dhe edukimi i hershëm

Grenell u diplomua me një diplomë bachelor në shkencant politike Qeveri dhe Administrim Publik nga Universiteti Evangel në Springfield, Misuri. Ai mori një diplomë master në Administratën Publike nga “John F. Kennedy Government School” e Universitetit të Harvardit

Karierë

Para postit të tij në Kombet e Bashkuara, Grenell ishte një këshilltar politik për një numër republikanësh të shquar, përfshirë George Pataki dhe Dave Camp ish guvernator te Nju Jorkut.

Kombet e Bashkuara (2001–2008)

Në vitin 2001, Grenell u emërua nga Presidenti George W. Bush si Drejtor i Komunikimeve dhe Diplomacisë Publike për Përfaqësuesin e Përhershëm të Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara. Duke shërbyer në atë rol deri në vitin 2008, Grenell u bë zëdhënësi me shërbim diplomatik më të gjatë i SHBA-së në Kombet e Bashkuara, duke këshilluar katër ambasadorë të ndryshëm amerikanë. Gjatë mandatit të tij, Grenell – drejtoi strategjitë e komunikimit për çështje të tilla si Lufta kundër Terrorit, operacionet paqeruajtëse globale, programet e armëve bërthamore të Iranit dhe Koresë së Veriut dhe skandali i korrupsionit të Naftës për Ushqim

2009-2017

Në vitin 2009, Grenell themeloi Capitol Media Partners, një media ndërkombëtare strategjike dhe konsulencë në çështjet publike me zyra në Los Angeles, San Francisco, New York dhe Washington, DC. Ai ishte nën kontratë me Fox News, ku ai punoi si një komentator politik, duke komentuar çështjet e jashtme dhe media. Ai ka shkruar për The Wall Street Journal, CBS News, CNN, Politico, Huffington Post, The Washington Times, Newsmax dhe Al Jazeera. Në vitin 2012, CNN renditi shtrirjen e mediave sociale të Grenell si një nga 5 kryesuesit, dhe revista Time e quajti Grenell si një nga 10 më të mirat politike në rrjetet sociale Facebook dhe Twitter në vitin 2014. Në 2013, Grenell ishte nënshkrues i një raporti të shkurtër të paraqitur në Gjykatën Supreme në mbështetje të martesës së të njëjtit seks gjatë çështjes Hollingsworth kundër Perryt.

Ambasadori në Gjermani

Në Shtator 2017, Presidenti Donald Trump emëroi Grenell të bëhet Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Gjermani. Pas një vonese të konsiderueshme, Senati konfirmoi Grenell 56–42 në 26 Prill 2018. Ai u betua para Zëvendës Presidentit Mike Pence më 7 maj 2018, duke e bërë Grenellin zyrtarin e parë me prirje homoseksualë të rangut më të lartë ndonjëherë në një administratë Republikane.Grenell, ishte gjithashtu në shqyrtim për postet e Ambasadorit të SHBA në NATO dhe Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara.

Në maj të vitit 2018, brenda disa orësh nga marrja e detyrës në Berlin si Ambasadore e SHBA, Grenell ofendoi diplomatët dhe drejtuesit e biznesit kur ai “perqeshi” – “ndërmarrjet gjermane që bëjnë biznes në Iran duhet të pushonin menjëherë operacionet.” Në Tweet-er dekelerata e tij perceptohej gjerësisht si një kërcënim, me Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn, duke komentuar se “Ky njeri u akreditua si ambasador vetëm dje. Për t’i dhënë bizneseve gjermane urdhra të tillë … kjo nuk është ashtu si të trajtoni aleatët tuaj.” deklaruan gjermanet. Udhëheqësi i Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë deklaroi se Grenell ” duket se ka nevojë për disa mësime “në” artin e shkëlqyer të diplomacisë “, ndërsa partia Die Linke i kërkoi qeverisë Merkel të thërriste Grenell për të shpjeguar komentet e tij.

Në qershor 2018, Grenell ngjalli polemikë duke i thënë Breitbart News, :”Unë nuk dua që ta fsheh atë që mendoj dhe dëshirojë. Mbasi jam absolutisht i bindur se dua të fuqizoj të djathtën, konservatorët e tjerë në të gjithë Evropën, të përkrah e mbështet liderët e tjerë të djathtë kudo në Europë.”

Për këtë dekelrat nga disa media të majta ai u sulmua “rrept” dhe u vlerësua si antikrijues. Dekelrata e tij u përshkrua si një shkelje e protokollit diplomatik dhe një shkelje e nenit 14 të Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike, e cila kërkon që ambasadorët të jenë politikisht neutralë në politikën e brendshme të vendeve ku ata shërbejnë. Madje, disa politikanë gjermanë të krahut të majt kërkuan shkarkimin e Grenell.

Martin Schulz, ish-drejtuesi i Partisë Social Demokratike të Gjermanisë, tha, ” Ajo që po bën ky njeri është i padëgjuar në diplomacinë ndërkombëtare. Nëse një ambasador gjerman do të thoshte në Uashington se ai është atje për të forcuar demokratët, ai do të ishte nisur menjëherë andej nga kishte ardhur. ”

Grenell ka qenë një komentator i rregullt politik në emisionin e gazetarit Tucker Carlson të Fox News edhe gjatë muajve të parë të sherbimit ne Ambasadën së SHBA në Gjermani. Në nëntor 2018 ai bëri një paraqitje ku përsëriti kritikat e tij për politikat e emigracionit të Angela Merkel dhe e krahasoi atë në mënyrë të pafavorshme me Kancelaren e zgjedhur së fundmi të Austrisë Sebastian Kurz, për të cilën ai pretendoi se “fitoi në një mënyrë shumë të madhe” për shkak të qëndrimit të tij të rreptë për emigracionin . Revista Der Spiegel e quajti atë një “thirrje të mbuluar hollësisht për ndryshimin e qeverisë në Berlin”.

Në Dhjetor 2018, gjatë aferës përreth gazetarit Der Spiegel Claas Relotius, Grenell i shkruajti revistës duke u ankuar për një paragjykim institucional anti-Amerikan (“Anti-Amerikanismus”) dhe kërkoi një hetim të pavarur.Grenell shkruajti se “Këto histori të rreme kryesisht përqëndrohet në politikat amerikane dhe segmente të caktuara të popullit amerikan “.

Në janar 2019, Grenell i tha gazetes gjermane Handelsblatt se kompanitë evropiane që marrin pjesë në ndërtimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 janë “gjithmonë në rrezik, sepse sanksionet janë gjithmonë të mundshme”. Administrata Trump ka kundërshtuar për një kohë të gjatë Nord Stream 2 të mbështetur nga Rusia – një tubacion për dërgimin e gazit natyror nga Rusia në Gjermani. Brenda këtij konteksti ai dërgoi letra edhe për kompanitë gjermane të përfshira në ndërtimin e tha se “ Nord Stream 2, eshte duke kërcënuar mesanksione.”

Si përgjigje, pasardhësia e Angela Merkel si drejtuese e Unionit Kristian Demokrat, Annegret Kramp-Karrenbauer, deklaroi se “Ambasadori Amerikan operon në një mënyrë, do të them, disi të pazakontë diplomatike.”

Der Spiegel publikoi një profil të Grenell më 11 janar 2019, duke përdorur intervista me 30 “diplomatë amerikanë dhe gjermanë, anëtarë të kabinetit, ligjvënës, zyrtarë të nivelit të lartë, lobistë dhe ekspertë të grupeve të ekspertëve”. Revista pretendoi se “Pothuajse të gjitha këto burime pikturonin një portret të pakursyer të ambasadorit, që është jashtëzakonisht i ngjashëm me Donald Trump, njeriun që e dërgoi në Berlin. Një shumicë e tyre e përshkruajnë Grenellin si një person të kotë, narcisist, i cili gatuhet në mënyrë agresive, por mezi mund të trajtojë kritika.

Disa media gjermane pretendoin se Grenell është i izoluar politikisht në Berlin për shkak të bindjeve të tij me ekstremin e djathtë, Europian, dhe atë gjerman “Alternativa për Gjermaninë”, duke shkaktuar “trubulencë” te udhëheqësit e partive kryesore gjermane, përfshirë vetë Kancelaren, për të shmangur kontaktin drejtperdrejt me të. Burimet pretenduan se Grenell “di pak për Gjermaninë dhe Europën, se ai injoron shumicën e dosjeve që kolegët e tij në ambasadë shkruajnë për të, dhe se njohja e tij për lëndën është sipërfaqësore. ”

Në shkurt të vitit 2019, u njoftua se Grenell po drejtonte përpjekjen e formuar rishtazi të administratës Trump për të promovuar dekriminalizimin e homoseksualizmit në kombe në të cilat homoseksualizmi ishte i paligjshëm. Në mars të vitit 2019, Wolfgang Kubicki, nënkryetar i Partisë Demokratike të Lirë, bëri thirrje që Grenell të dëbohej nga Gjermania, duke deklaruar, “ Se cdo diplomat amerikan që vepron si një Guvernator i lartë i një “pushtimi okupues” duhet të mësojë se edhe toleranca jonë i di kufijtë e saj. ”

Jeta personale

Grenell është një republikan i regjistruar.

Në qershor 2013, Grenell zbuloi se ai ishte diagnostikuar me limfomë jo-Hodgkins dhe filloi kimioterapinë. Në Shtator 2013, Grenell njoftoi se ishte në falje.

Grenell ka një partner per një kohë të gjatë, Matt Lashey.

more recommended stories

loading...