VIDEO |Stambolli tronditet nga një tërmet i fortë

Turqia është tronditur këtë të enjte nga një sërë tërmetesh.

Por me i forti është regjistruar 66 km larg Stambollit me magnitude 5.7 sipas shkallës Rihter.

Epiqendra ka qënë në Detin Marmara në thellësi 7 km.

Një lëkundje e frikshme që ka tronditur Stambollin dhe shumë zona të tjerë bregdetare mes tëcilave ajo e Byjukcekmece.

Ende nuk ka raportime konkrete për të lënduar, por nga videot e para që kanë bërë xhiron e mediave turke dhe europiane, duket pamje të lëkundjeve të pallateve dhe biznesve ne Stamboll, vërtet të frikshme.

Si intesitet ky termet është I njëjtë me atë që tronditi Shqipërinë diten e shtunë.