FERRARI i Leclerc fiton në Monza

Charles Leclerc fiton Xhiron e Italisë në Monza. Kjo është fitorja e tij e dytë rradhazi me Ferrarin. Leclerc udhëhoqi gjatë gjithë 53 xhirove duke zhvilluar një garë perfekte. Në vend të dytë dhe të tretë u rradhitën Valteri Botas dhe Lewis Hamilton të Mercedesit. Ky i fundit vazhdon të udhëheqi kampionatin botëror të Formula 1.