The Guardian shkrim kritik për ngjarjen e Mihalit në Porto Palermo

Incidenti skandaloz i disa ditëve më parë ka tejkaluar çdo përmasë pasi ai po komentohet edhe nga mediat më prestigjioze botërore, ku pronari i një restoranti dhunoi disa tursitë spanjollë pasi këta të fundit kishin refuzuar të paguanin faturën si shenjë protestë ndaj pakënaqësisë në shërbim.

Në një artikull kushtuar kësaj ngjarjeje, “The Guardian” përmbledh pothuajse gjithçka ndodhi kun ë hyrje të artikullit shprehet se autoritetet vendase (qeveria dhe dikasteret e saj), po luftojnë për të rregulluar reputacionin e vendit pas asaj që ndodhi.

Artikulli citon edhe komentet e kryeministrit Edi Rama dhe gjestin e ministrit të Turizmit, Blendi Klosi, por nuk lë pa përmendur edhe të shkuarën komuniste të vendit tonë, të cilin e përshkruan si një vend të varfër dhe hermetik, duke shtuar se shqiptarëve nuk u lejohej të dilnin jashtë territorit.

“Qytetarët nuk lejoheshin të largoheshin nga vendi dhe pothuajse asnjë të huaj nuk lejohej të hynte”, shkruhet në artikull si për të bërë krahasimin me atë që ndodhi në Himarë.

Artikulli i plotë:

Autoritetet shqiptare kanë lëvizur për të minimizuar dëmtimin e reputacionit të vendit si një pikë e nxehtë turistike në zhvillim pas një video të një pronari të dhunshëm të restorantit që po ndiqte një grup spanjollësh dhe duke u përpjekur të shkatërronte xhamin e makinës, pamje që u bënë virale.

Incidenti ndodhi javën e kaluar në Porto Palermo në jug të Shqipërisë. Videoja e shkrepur nga brenda një makinë e marrë me qira nga turistët spanjollë, tregon një burrë të kapur në xhamin e përparmë të makinës dhe duke u përpjekur të depërtojë brenda me goditje të përsëritura.

Ai copëton xhamin dhe e lag me gjak ndërsa shoferi i tmerruar përpiqet ta shkëpusë duke ikur nga rruga ndërsa pasagjerët ulërijnë. Pas disa minutash, makina ndalet dhe burri mashtron dhe përpiqet të hap dyert e makinës me duart e tij të gjakosura, përpara se makina të largohet.

Mediat spanjolle i emëruan ata që ishin në makinë si Eugenio Galdón dhe familja e tij, të cilët po udhëtonin me një shofer dhe udhëzues lokal. Ata kishin raportuar se kishin dalë nga restoranti ku ishin duke ngrënë pasi pronari u bë agresiv.

Ministri i turizmit në Shqipëri u takua me familjen dhe kërkoi falje për incidentin, duke u dhuruar atyre një tufë lulesh. Kryeministri, Edi Rama ka shkruar në Facebook se sulmuesi do të ndëshkohej.

“Barbari që sulmoi miqtë tanë spanjoll shkeli kodin e shenjtë të mikpritjes shqiptare, duke na turpëruar të gjithëve,” shkroi Rama në Facebook.

“Ne u kemi kërkuar falje miqve tanë spanjollë dhe ata do të kthehen përsëri.”

Në një video të postuar në faqen e Facebook të Ramës, Galdón u tha zyrtarëve që “një person nuk bën një vend” dhe tha se ai dhe familja e tij kishin planifikuar të ktheheshin sërish në Shqipëri.

Gjatë periudhës komuniste Shqipëria ishte një shtet i varfër i hermetik i drejtuar nga diktatori paranojak Enver Hoxha. Qytetarët nuk lejoheshin të largoheshin nga vendi dhe pothuajse asnjë të huaj nuk lejohej të hynte. Sidoqoftë, vitet e fundit Shqipëria ka arritur një popullaritet si një nga destinacionet e fundit relativisht të panjohura të turizmit evropian, duke ofruar një klimë të ngrohtë dhe shtrirje të gjata të vijës bregdetare.