Shefi i Pentagonin bisedë me homologun turk pas blerjes së sistemit raketor rus

Ushtruesi i detyrës së sekretarit amerikan të mbrojtjes, Mark Esper, tha se Shtetet e Bashkuara nuk kanë ndryshuar qëndrimin e tyre në refuzimin e rolit të Turqisë në programin F-35 të luftëtarëve.

Pas shpërndarjes së sistemit të mbrojtjes raketore S-400 të Turqisë të premten, Esper planifikoi një bisedë telefonike me ministrin turk të mbrojtjes Hulusi Akar.

“Para se të fillojmë, më lejoni të them se ne jemi të vetëdijshëm se Turqia po merr ofertën e S-400. Pozicioni ynë lidhur me F-35 nuk ka ndryshuar dhe unë do të flas me homologun tim turk, ministrin Akar, këtë pasdite. do të jetë më shumë për të ndjekur pas asaj bisede. ”

Esper i tha ministrit turk të mbrojtjes Hulusi Akar në Bruksel në qershor, se Turqia nuk mund të kishte avionë luftarakë F-35 nëse ajo pranoi sistemin e raketave ruse