Perimet dhe frutat për muajin qershor


Dietologe/Nutriciste – Ajshe Leka

Perimet: brokoli, fasule, barbunja, lakër sallatë, rrepa, spinaq, domate, speca, bamje, qepë, hudhër, pazi, kungull, kastravec, bizele e njomë, karota, panxhar , kuq, rilka, selino (gjeth), majdanoz, kopër, nenexhik (menta), finok, angjinar, asparagu.

Fruta: mollë, luleshtrydhe, qershi, dardhë, pjeshkë, nektarinë, kajsija, vishnje, kumbulla, fiq, mani, nespola.