Deputetët e Merkel i kërkojnë llogari komisionerin Hahn për Ramën

Deputetët e CDU/ CSU për Ballkanin Perëndimor në Bundesstag dhe ministri për Evropën i kancelares Merkel, Roth i kanë kërkuar llogari komisionerin Hahn për mos mbajtjen e një qëndrimi serioz ndaj kryeministrit Rama e Thaçi për ndryshimin e kufijve. Deputetët gjermanë janë shqetësuar për deklaratën e Thaçit pas takimit të tij në Tiranë me kryeministrin Rama, për heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë, si të papranueshme.
Burime të faktor.al pranë kabinetit të komisionerit të Hahn kanë bërë të ditur se është humbur shumë kohë në gjetjen e një zghidhje për krizën politike në Tiranë dhe që komisioni evropian ka qenë pasiv, duke në kuptuar rolin e dobët të Mogherinit.