Moti në Shqipëri dhe Kosovë. Ja si do të jetë koha sot

Gadishulli i Ballkanit është në ndikimin e kalimit të një fronti të ftohtë verior i cili do të ifluencojnë në territorin e Shqipërisë rreshje bore intesive temperatura të ulëta.

E Enjte 10 Janar 2019
E Enjte dt 10 Janar 2019 moti do të jetë moti do të mbetet me vranësira mesatare dhe rreshje shiu dhe shkarkesa elektrike në zonën perëndimore, ndërsa në zonat malore do të ketë rreshje bore deri në lartësitë 400-500 metra në nivelin e detit. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 10-25 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5 -6 me lartësi vale 1,5 – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon.

Temperaturat min dhe max:
Zonat malore -6/3°C
Zonat e ulëta 1/11°C
Zonat bregdetare 5/13°C
E Enjte 10 Janar 2019
Kosova për ditën e Enjte dt 10 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira dhe rreshje bore. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -7°C në mëngjes deri në -3°C gradë Celcius në mesditë.
E Premte 11 Janar 2019
E Premte dt 11 Janar 2019 moti do të jetë moti fillojë të përmirësohet , vranësirat dhe rreshjet e shiut do të mbeten të pakta dhe rreshjet e borës do të humbasin intesitet. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,5 – 2,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max:
Zonat malore -7/2°C
Zonat e ulëta -2/10°C
Zonat bregdetare 5/11°C
Meteorologe: Rezarta Xhakollari