VIDEO: Babai i tij u vra në krye të detyrës, 70 oficerët shoqërojnë 5-vjeçarin në shkollë

Pesëvjeçari Dakota Pitts është kthyer në shkollë për herë të parë që kur babai i tij u vra në krye të detyrës javën e kaluar.

Por, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ai nuk u kthye në shkollën e tij fillore në Indiana i vetëm të hënën pasi 70 nga bashkëpunëtorët e babait të tij ishin atje në uniformë për ta përcjellur atë.

Videoja prekëse tregon se oficerët u rreshtuan në njërën anë në mbështetje të Dakota, ndërsa ai veshi distinktivin e babait të tij dhe iu dha një këmishë SWAT pasi ai e bëri rrugën e tij drejt derës së Sullivan Elementary School.

Babai i tij Rob Pitts, një veteran 16-vjeçar, u vra tragjikisht më 4 maj në një shpërthim të shkaktuar nga 45 vjeç.

Zyrtari Pitt dhe ekipi i tij iu afruan një kompleksi apartamentesh të premten në mbrëmje kur një i dyshuar për vrasje, i armatosur, ishte barikaduar brenda.